Doların Ateşi Sönmüyor! Dolar Neden Düşer ? Neden Yükselir ?

Doların Ateşi Sönmüyor! Dolar Neden Düşer ? Neden Yükselir ?

Ardıardına Rekor Gelen Dolar Neden Düşer Neden Yükselir ?
Doların  Ateşi Sönmüyor! Dolar Neden Düşer ? Neden Yükselir ?

Bu Yazımızda Rekorlar Kıran Doların Neden Yükselip Neden Düştüğünü İnceliyeceğiz.

Dolar Neden Düşer ?

Doların düşmesinin birçok nedeni vardır.Bu konumuzda sizlere düşmesinin bazı nedenlerini açıklayacağız.

-1 Merkez Bankasının Faiz Arttırımı

Türk Lirası değer kaybetmeye başlayınca merkez bankası olaya müdahale eder ver faiz arttırımı yapar. Faiz arttırımını böyle düşünebiliriz: Dolar yükseldikçe insanlara cazip gelir ve dolara yönelirler nasıl ki birşeye talep artarsa fiyatı artar bunu da böyle düşünün. Merkez Bankası buna karşın faizi arttırır. İnsanlara şu sinyali verin: bakın ben güzel faiz veriyorum dolarlarınızı satıp getirin. Paranıza 1 yılda %18 faiz veriyorum gibisinden der ve dolara talep azalır buyüzden dolar düşüşe geçer.

-2 İhracat Artarsa 

İhracat demek dışa satış demek bağımlı kalmamak demek. Bir ülke dışa bağımlı değilken parası değer kazanır. Başka bir değişle Türkiye ihracat yapmadığı için dışa bağımlı bir ülke bu yüzden çevresindeki tüm olaylar onu etkiliyor. Türkiye ihracat yaparsa parası değer kazanır dolara ihtiyaç kalmaz buda doların düşmesi çin bir etken.

Dolar Neden Yükselir ?

Aslında hepimiz haberlerde olsun diğer platformlarda olsun Abd ile ilişkiler Türkiyeye olmasa dahi komşularına yapılan yaptırımlar bile doları tavan yaptırmakta.

 

-1 Abd İle İlişkiler 

Abd'nin para birimi olan amerikan dolarının yükselmesine sebep olan en önemli etken diyebiliriz. Donald Trump'nın tek tweet'i ile bile dolar yükseltebiliyor buda türkiyenin ne kadar dışa bağımlı olduğunu gösteriyor.Bildiğimiz gibi Türkiye Abd'nin papazını ev hapsine göndermişti ve bu sayede dolar tarihi rekor olan 5.43'e imza attı!

-2 Yaptırımlar 

Türkiye dışa bağımlı bir ülke olduğundan ona yapılmasa bile komşularına yapılan yatırımlar onu çok büyük bir şekilde etkiliyebiliyor.Örnek verecek olursak Abd'nin irana yaptığı ambargo sonucu dolar fırlamıştı nedeni ise Türkiye İrandan mal ithalatı yapıyor. Bu da dışa bağımlılığın bir başka simgesi :)

 

Yazımı Okuduysanız Teşekkür ediyorum Umarım Size Birşeyler Katabilmişimdir. 

 

İzinsiz Alıntı Yapmayınız.

YAZAR : TAHA EMHAN

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!