Hidrojen Nedir Ve Nasıl Bir Yapısı Vardır?

Hidrojen Nedir Ve Nasıl Bir Yapısı Vardır?

İlgi alanlarımın başlarında yer alan şeylerden biri de kimya olduğu için böyle bir kategori açmaya karar verdim.İlk konumuz Hidrojen Nedir?
Hidrojen Nedir Ve Nasıl Bir Yapısı Vardır?

Hidrojen, günlük hayatımızda çok büyük kullanım alanlarına sahip olan önemli bir elementtir.

Bulunduktan sonra hidrojen elementi sayesinde bilim adamları çok büyük çalışmalar yaparak büyük başarılara imza atmışlardır.

Hidrojen elementinin bilimde sembolü "H" dir ve atom sayısı 1 dir. Periyodik tablo üzerinde bulunan elementler arasında ametallerin arasında yer alır. Hidrojen yüksek sıcaklıklar ve basınç altında herhangi bir rengi kokusu olmayan bir elementtir. Hidrojen elementi aslında günümüzde gaz olarak bilinir. Bu gazın en büyük özelliklerinden biri çok şiddetli bir yanıcı olmasıdır. Bu nedenle en küçük ısı kaynağı ile alevlendirilebilir. Böylesine yanıcı bir madde olması nedeni ile birçok kullanım alanı olmuş ve günümüzde dünyada çok büyük önem taşıyan elementler arasında yer almıştır. Hidrojenin en büyük özelliği ise bu elementin oldukça hafif olmasıdır. Böylesine hafif bir gaz olması nedeni ile kimi zaman balonlarda, araç lastiklerinde kullanılır. Yapılan araştırmalara göre hidrojenin ağırlığı 1,00794 g/mol olduğu anlaşılmıştır. Bu rakam hidrojenin ne kadar hafif bir element olduğunu gösterir. Hidrojen, çok iyi bir iletkendir. Bu nedenle elektrik iletiminde çok büyük etkisi bulunur. Böylesine iletken olması nedeni ile elektrik riski olan yerlerde hidrojen çok büyük bir tehlikedir. İletkenliğinin yanı sıra yüksek difüzyon özelliği ile çok küçük deliklerden birle geçebilme özelliği vardır. Bu durum nedeni ile hidrojen gazları, çelik kaplarda depolanır. Demir ya da alüminyum gibi kaplarda bu elementin saklanması oldukça büyük bir risk oluşturur.


Nasıl Elde Edilir?
Hidrojen, tarihte bilim adamlarının yaptıkları deneyler ile çok güçlü asitlerin metallere karıştırılması ile açığa çıkan bir gaz olarak elde edilmiştir.
Bu işlem sırasında ortaya çok güçlü ve oldukça yanıcı bir gaz olan hidrojen açığa çıkmıştır.
Bu gaz insanlarda zehirleyici etki göstererek solunum üzerinde çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Eski zamanlarda asit ve metal ile elde edilen hidrojenin element olduğu anlaşılmamıştır. Fakat bu gaz, sonraki zamanlarda başka bilim adamları tarafından tekrar keşfedilmiş ve elementler arasında yerini almıştır. Yakın geçmişimizde hidrojen ile balonlar doldurulmuş ve aynı zamanda hidrojen sayesinde dünyanın en güçlü bombaları yapılmıştır. Bu bombaların çok büyük radyasyon etkileri ve insanlığın tümünü tehdit etmesi gibi durumları olduğu için bomba yapımı da yasaklanmıştır. Günümüzde balonlarda ve benzeri hidrojen kullanım alanlarında helyum gazı kullanılmaktadır. Bu durumların yanı sıra hidrojen doğada serbest halde bulunmasa bile bileşik halinde doğada bulunur. Bu durum için verilebilecek en iyi örnek H2 O yani saf su, örnek verilebilir. Su içerisinde iki hidrojen bulunur. Tabi ki oksijen ile bileşik oluşturduğu için hidrojen özelliği göstermez.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!