HYPOXİA HASTALIĞI NEDİR?

HYPOXİA HASTALIĞI NEDİR?

Kanda oksijen yetersizliği durumunda dokuların yeterli miktarda oksijenlenmediği duruma Hypoxia denir.
HYPOXİA HASTALIĞI NEDİR?

Hypoxia ne demektir ?

Vücutta ani olarak gelişen oksijen yetmezliğine hypoxia denir. Hypoxia yaş ve cinsiyet fark etmekizin her insanda meydana gelebilecek akut bir rahatsızlıktır. Aslında basit gibi görünse de kontrol altına alınmadığı takdirde vücutta kalıcı hasarlara neden olur ve doku ölümüleri meydana gelir.

Hastanın durumuna göre belirtiler farlılık göstermektedir en belirgin belirtileri ise ; baş ağrısı, , baş dönmesi , mide bulantısı ve kusmadır. 

Genel olarak meydana geliş sebebi net olmasa da birçok sebebi olabilmektedir. Dokunun oksijen kullanma yeteneğini etkileyen bir yaralanma veya deniz seviyesinden çok yüksek yerde bulunmak gibi çevresel etmenler neden olablir. 

En çok etkilediği organlar hangileridir ?

Elbette oksijen tüm organlarımız için gereklidir fakat vücudumuzda düşük oksijene karşı dayanıksız organlarımız da bulunmaktadır. Bunlar ; kalp , akciğer ve beyine giden kan damarlarıdır.

Bu bağlamda bazı meslek dallarında buna yönelik eğitimler verilmektedir. Özellikle havacılık egitimlerinde çok büyük önem teşkil etmektedir. Hipoksi semptomlarının  şiddeti , süresi kişiden kişiye değişmektedir. Buna bağlı olarak herkesin kendine özgü semptomlarının olduğuna inanılır. Bu eğitimlerde kişiye hipoksi belirtilerine karşı aşinalık kazanması  amaçlanır böylece hasar en aza indirgenmiş olur. Kural olarak hipoksi eğitimi almış personel uçuş sırasında hipoksi oluştuğunda kendi belirtilerini tanıma imkanı bulur ve buna yönelik koruyucu davranış geliştirmesi sağlanır.  Bu eğitimin diğer bi faydası da hipoksiden şüphelendiği anda geç kalmadan harekete geçebilmesidir . 

YAZAR : HELİN EKMEN

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!