Lahit Nedir ?

Lahit Nedir ?

Antik Çağ'da insanların ölülerini sakladıkları ve genellikle taştan yapılırlar. Ayrıca mermer olanları da vardır. Sandık şeklin de mezarlar'dır. Ayrıca zinet eşyaları da koyulur.
Lahit Nedir ?

Lahidin Arapçası "lahd" olup Türkçesi "Taş veya mermer gömüt'dür".

Mısır'ın  Antik çağlarında mumyalar lahitlerin içine konularak, üzerinde genellikle ölünün kabartma heykeli bulunurdu. Yunan Antik Çağına bakıldığında ise dönemin tapınaklarına benzer şekillerde yapılırdı.

Lahitler'in içine ölen kişinin ziynet,para ve kıymetli eşyaları bulunurdu çünkü öldükleri zaman yeni bir yerde hayata başlayacakları düşünülürdü ve o eşyalara yeni hayatların da ihtiyacı olacağı düşünülürdü ayrıca oda kadar büyük olması da bu nedenledir.

Lahitler'in için de değerli ve kıymetli eşyaların olması hırsızların işine gelecek bir şeydir. Arkeologların buldukları lahit'ler genellikle bozulmuş biçimde olmuştur.

Lahit çeşitleri nelerdir ?

1.Lykia (Likya) Lahitleri

Küçük bir ev biçimin de olan lahit şeklidir. Çatı şeklindeki kapağı ve ufak bir penceresi bulunan lahit şeklidir.

2.Kline Lahitleri 

Kline lahitleri evi andıran, ev ortamındaki ölünün yatağını ya da yemek masasını andıran bir görüntü verir.

3.Girlandlı Lahitleri

Girlandlı lahitler natüralist bir üslupta yapılırdı. Sonraları bu süslemeler, belli ve değişmez bir nitelik kazanarak üsluplaştı. Ayrıca kaynağı anadoludur.

3.Klazomenai Lahitleri

Dikdörtgen biçimde olan, köşe içlerinde çıkıntısı olmayan (bazıların da olabilir ama genelde olmaz) pervazları uzun ve kısa kenarı olur.

Yazar

Ahmet KURT

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!