Düzenli Beslenirsek Neler Olur?

Düzenli Beslenirsek Neler Olur?

Sağlık dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir. Sağlıklı beslenmek, düzenli beslenmek, zararlı maddelerden uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek insanın hem genç olarak geçirdiği yaşamında hem de yaşlılık zamanında sağlıklı kendi ihtiyaçlarını
Düzenli Beslenirsek Neler Olur?

DÜZENLİ BESLENİRSEK NELER OLUR? 

Sağlık dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir. Sağlıklı beslenmek, düzenli beslenmek, zararlı maddelerden uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek insanın hem genç olarak geçirdiği yaşamında hem de yaşlılık zamanında sağlıklı kendi ihtiyaçlarını yerine getirebilen ve mutlu bir hayat için önemlidir. 

Ä°lgili resim
 Sağlık açısında düzenli beslenme önemli sayılabilecek faktörlerden biridir. İnsan düzenli beslenmesi hem vücut faaliyetlerinin yürütülmesinde karmaşanın ortadan kalkmasına hem de kilo bakımından sıkıtı çekenler için önemli bir konudur.   
Geçmişten Günümüze Beslenme Alışkanlığı 
 Geçmiş çağlarda besin sıkıntısı sık görülen bir durumdu. İnsanlık tarih boyunca besinin önemini kavrayarak yaşamını sürdürdü.

Avcı ve toplayıcı bir tür olarak yaşamına başlayan insan, bulduğu besini hızlı bir şekilde tüketip aç kalma riskini ortadan kalmaya odaklı olarak yaşamını sürdürdü.

Bunun amacı elindeki besin bozulmadan, çalınmadan karnını doyurup hayatta kalmaktır. Daha sonraki aşamalarda ise tarım ve hayvancılığa geçip mevsimsel engelleri aşmaya çabaladı ve başarı elde edip yerleşik hayata geçti. Bu insan türü için büyük bir adım olmuştur. Stok yapıp aç kalma riskini ortadan kaldırıp daha farklı alanlara yönelmesine imkan sağladı. 
 Bu tarihsel gelişim ışığında insanlık bol besine ulaşmış oldu ama elindekini hızlı tüketme alışkanlığı ve elindekini kaybetme korkusunu kolay bir şekilde atlatamadı. Bu durum beslenme bozukluklarına sebebiyet verdi.   
                           Düzenli Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler 
 Günümüz koşullarında saatli beslenmek insanların avcı ve toplayıcı olduğu zamanlarda kalan ne bulduysan tüket alışkanlığı ile çakışmaktadır.

Bu durumun üstesinden gelen insanlar sağlıklı, kilo problemi yaşamadan hayatlarını sürdürürken bu düzeni sağlayamayan kişiler aşırı tüketim sonucu kilo sorunu yaşamaktadırlar. 

beslenme ile ilgili görsel sonucu
 Düzenli beslenirken kişinin vücudu aç kalmayacağını sürekli ve aynı zamanda gelen besinlerden sağlanan enerji ile yağ depolamadan yaşamını sürdürür.

Bunun tam tersi olan durumda ise bir gün öğle yemeğini atlayan ertesi gün geç saatte akşam yemeği yiyen abur cubur gibi vücut için gereksiz gıdaları tüketen kişilerin vücudunda sonradan aç kalınması durumunda tüketilmek ve enerjiye çevrilmek üzere yağ depolanır. Bu aşırı kilolu insanların ortaya çıkmasına sebep olur. Basit bir örnek verirsek: avcı ve toplayıcı olarak hayatını idame eden bir insan şeker gibi doğada zor ele geçen bir gıdayı bulduğu gibi bol miktarda tüketirdi. Bu hayatının devamı için büyük bir avantajdır.

Fakat günümüzde her an yerimizden bile hareket etmeden şeker içerikli gıdalar sipariş edip ayağımıza kadar gelmesi sağlayabiliriz. Bunu yapınca yağ depolanıp kilolu insanlar ortaya çıkması kaçınılmaz olur. 
 Düzenli ve yeterli miktarda beslenmek uzun ve sağlıklı bir hayatın gereksinimlerinden biri olarak karşımıza çıkar.

YAZAR : MİRAN EKMEN

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!