Girişimci Olmanın Süreçleri

Girişimci Olmanın Süreçleri

Girişimci olmanın zor olduğunu biliriz peki girişimci olmanın süreçleri neler ?
Girişimci Olmanın Süreçleri

GİRİŞİMCİ OLMANIN SÜREÇLERİ

İş fikrini işe dönüştüren süreçlere girişimcilik süreçleri denir. Girişimcilik olayını günlere yayılan türlü aktiviteler barındıran süreçler bütünü olarak kabul etmek gerekir.

İş fikrinin bulunmasıyla başlar. Fikrin kârlı şekilde paraya çevrilmesine kadar devam eder. Bu aradaki kritik kararlar girişimciliğin süreçlerini oluşturur. Bu süreçler girişimciliğin sistematik yapısını ortaya koyar. Bunlar, işletmelerin doğumunu da gösteren süreçlerdir. Bu evrelerin her birisinin şahsına has tekniği ve özelliği mevcuttur. Göz önünde bulundurulması gereken bu evreleri özenle bütünleştirip işlerlik kazandırmaktır. Bilinmesi gerekir ki girişimci de bu evrelerin tümünü gerçekleştiren kimsedir. Bu evrelerin eksiksiz uygulanması, işletmenin sağlıklı doğmasını, girişimcinin başarısını tetikler. Girişimci güdülemesi, riski üstlenme güdüsünün ve yanlışlardan öğrenmenin istenilen seviyede olması, girişimcilik evrelerinin başarıyla uygulanmasını sağlar.

GİRİŞİMCİ OLMANIN SÜREÇLERİ ile ilgili görsel sonucu

Girişimcilik Süreçleri 1. İş fikirleri arama, bulma

2. İş fikrini seçme

3. İş fikrini uygulamaya hazırlama

4. İş fikrini uygulama (Yatırım, piyasaya çıkış, ölçme, değerlendirme, öğrenme, tekrar arama.) Literatürde ve piyasada benzer ve farklı girişimcilik süreçlerine rastlamak mümkündür. Ancak en açıklayıcı, kapsayıcı ve sistematik olanı budur.

Bu süreçlerin hemen hemen tamamı işletmenin doğumuyla ilgilidir. Bundan sonraki dönem ise işletmenin yaşamıyla ilgilidir.

Doğum öncesi dönem iyi yapılırsa işletmenin doğumu sağlıklı geçer. Sağlıklı doğan işletme daha sonraki yaşamını da sağlıklı geçirir. Doğum öncesi döneme dikkat edilmezse işletme sağlıksız doğar. Sağlıksız doğan işletmenin bundan sonraki hayatı ya kısa sürer ya da sorunlu devam eder. Demek ki süreçleri önce, doğum öncesi ve sonrası diye ikiye ayırmak gereklidir. Doğum öncesini de yukarıda sıralanan, dört sürece ayırmalıdır. Bu dört süreç doğrusal olarak ve mutlaka yaşanmaz. Bazen ilk sürecin bazen de ikinci sürecin sonunda vazgeçilebilir. Ancak iş fikri her süreçte değişikliğe uğrayarak gelişebilirse yoluna devam etme şansı daha yüksek olur. Her süreçte farklı teknikler uygulanır.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!