Günde 4 Saat Uyursak Neler Olur?

Günde 4 Saat Uyursak Neler Olur?

Vücudumuzun temel ihtiyaçlarından olan uyku sağlığımız ve gelişmemiz için büyük önem teşkil etmektedir. Peki 4 saat uyursak ne olur vücudumuzda merak ettiniz mi ?
Günde 4 Saat Uyursak Neler Olur?

Günde 4 Saat Uyursak Neler Olur ? 

 

Vücudumuzun temel ihtiyaçlarından olan uyku sağlığımız ve gelişmemiz için büyük önem teşkil etmektedir. 

 

Çocukların günde 10-12 saat , yetişkinlerin 8 saat yaşlıların ise 6 saat uyuması yeterlidir. Fakat bazı insanlar halsizliklerini ve yorgunluklarını bahane ederek çok daha faza uyumaktadır . Yapılan araştırmalara göre de uyumak yorgunluğu azaltmaya yardımcı olmuyor.

uyku düzenli ile ilgili görsel sonucu

 

Evet konumuza gelelim peki ya günde 4 saat uyursak ne olur. İlk haftalarda  halsiz hissetemeniz olasıdır. Göz kızarması gibi belirtiler meydana gelebilir. İkinci haftada ise duruma uyum sağlamaya başlarsınız hatta bunun olumlu yanlarını bile görmeye başlarsınız. Çünkü eskisine göre daha çok vaktiniz vardır. 

uyku düzenli ile ilgili görsel sonucu

 

Hatta bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre kısa süreli uykunun hafıza performansını arttırdığı gözlemlenmiştir. Kısa süreli uykudan sonra zihnimiz daha dinç ve yaratıcı olur , bu yüzden yazarlar ve bazı ressamlar ilham alabilmek için kısa süreli uyku uyurlarmış. 

 

Mesela Leonardo da vinci 4 saatte bir 20 dakika uyurmuş bu da günde 1,5 saate denk gelmektedir. Dünyanın en dahilerinden olan Nicola Tesla günde 2 saat gece uykusu ve gün ortasında bir kez 20 dakika uyurmuş. Diğer filozoflar da aynı şekilde gün içinde 2-4 saat arası uyurmuş . Bu sayede gün içinde zamandan daha iyi faydalanırlarmış. 

davinci uyku ile ilgili görsel sonucu

 

Elbette hepimizin vücut yapısı farklıdır kimilerimiz buna kolay uyum sağlarken kimilerimize ise buna uyum sağlayamaz ve yapamaz. 

 

Eğer kısa süreli uykudan maksimum verim almak istiyorsanız gün içinde kısa uykular tercih etmelisiniz. Dünyada Japonlar da bu uyku türünü seçmektedirler. Ve bu sayede japonlar diğer ülkelere göre günlerini daha verimli geçiriler.

YAZAR : HELİN EKMEN 

EDİTÖR : MİRAN EKMEN 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!